JESTEŚMY CYFROWOBEZPIECZNI - nasze działania


Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego                                        FB Cyberbezpieczne Białobrzegi



Lepszy Internet zależy od Ciebie - FireW@lly




W ramach utrwalenia poznanych zasad Bezpiecznego Internetu w maju na zajęciach dodatkowych uczniowie podjęli się wyzwania wirtualnego w grze FireW@lly. Młodzi gracze mieli okazję sprawdzić się czy potrafią rodzic sobie z cyberzagżeniami, czy znają zasady bezpiecznego Internetu. Zawarte w grze zadania i quizy dotyczyły zagadnień takich jak: silne hasła, ochrona danych osobowych i tożsamości w sieci, szkodliwe oraz nielegalne treści i wiele innych. 










WYRÓŻNIENIE dla naszej Szkoły w 3. edycji Konkursu "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!"

Konkurs - organizowany przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" - stanowi uzupełnienie działań projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa, a jego główny cel to podniesienie skuteczności motywowania społeczności szkolnych – a więc uczniów, rodziców i nauczycieli – do realizacji inicjatyw służących bezpieczeństwu w przestrzeni wirtualnej. 






ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO i INFORMATYCZNEGO "PRZYJAZNE EMOTKI"

Jedną z ważniejszych inicjatyw związanych z propagowaniem hasła Dnia Bezpiecznego Internetu „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” była organizacja i przeprowadzenie konkursu plastyczno-informatycznego „Przyjazne emotki”. Przygotowując się do Konkursu, uczniowie tworzyli postacie emotek dowolną techniką – zarówno płaską, jak i 3D. Podczas zajęć informatycznych powstały aplikacje multimedialne w programie  Scratch oraz animacje w Edytorze Postaci pozwalające za pomocą atrakcyjnej formy przekazać treści dotyczące właściwych zachowań w sieci - takich jak: unikanie hejtu, poszanowanie godności i prywatności innych ludzi, szacunek i kultura słowa w cyberprzestrzeni.
Made with Padlet

Najlepsze prace konkursowe zostały wyeksponowane na wystawie na szkolnym korytarzu, a zwycięzcy Konkursu Informatycznego zaprezentowali swoje projekty – animacje w programie Scratch – podczas obrad XVI Sejmiku Uczniowskiego „Bądźmy razem cyberbezpieczni”.

Nagrodzone prace konkursu Informatycznego "Przyjazne Emotki" są zamieszczone w Szkolnym studio SCRATCH https://scratch.mit.edu/studios/3859277/
I miejsce - Gra z udziałem Emotek, wykonana w aplikacji Scratch przez ucznia klasy 4b Pawła Wróbla oraz animowana historyka "Cyberprzemoc" wykonana w aplikacji Scratch przez uczennicę klasy 4a Weronikę Wilgos









SZKOLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO

Podczas lekcji wychowawczych  uczniowie wypracowali Klasowe Zasady Bezpieczeństwa w Internecie, które zostały zilustrowne na plakatach oraz lapbookach. Klasowe zasady pozwoliły  na opracowanie Szkolnych Zasad Cyberbezpieczeństwa, które zostały zatwierdzone przez Samorząd Szkolny, Dyrektora Szkoły  oraz Radę Pedagogiczną.

Szkolne Zasady Bezpieczeństwa Cyfrowego (pdf)

Made with Padlet




WARSZTATY DLA KLASY VII ORAZ RODZICÓW DOTYCZĄCE PROFILAKTYKI BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU
 12 marca 2018 r. odbyły się dwuetapowe warsztaty, przeprowadzone przez p. Marcina Grudnia - medioznawcę, socjologa mediów, trenera oraz członka Forum Bezpiecznego Internetu. Część warsztatowa dla uczniów klasy VII dotyczyła zagadnienia hejtu, jego przyczyn i sposobów walki z cyberprzemocą. W czasie warsztatów uczniowie obejrzeli krótki film prezentujący eksperyment społeczny, w którym mężczyzna prosi nieznajomych o przetłumaczenie wiadomości przesłanej mu na Facebooku. Eksperyment wideo pochodzi ze strony www.svetimageda.lt ( w języku litewskim). Strona ta jest cyfrowym "podręcznikiem", zawierającym porady na temat tego, jak wszyscy możemy reagować na rasę, homofobię, inne formy nękania i szerzenia nienawiści nie tylko w Internecie, ale także w środkach masowego przekazu, na ulicach, w szkołach, w pracy, itp.

Made with Padlet

Podczas prelekcji dla rodziców zostały przedstawione wyniki badań "Korzyści i zagrożenia wynikające z użytkowania Internetu", których celem było określenie poziomu wiedzy i postaw związanych z cyberbezpieczeństwem.  Link do prezentacji pt. "Korzyści i zagrożenia wynikające z użytkowania Internetu":



Na podsumowanie lekcji -  warsztatów zawiązanych z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu na zajęciach informatyki klasy: 5, 6 oraz 7 tworzyli chmury wyrazów w aplikacji wordart.com 
Made with Padlet






Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci"
W roku szkolnym 2017/2018 szczególnie ważne jest bezpieczeństwo dzieci młodzieży w internecie. Uczniowie naszej szkoły poznają zasady bezpiecznego zachowania się w sieci podczas zajęć wychowawczych, lekcji informatyki oraz po lekcjach ...

#CYBERBEZPIECZNE WALENTYNKI! W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej, postanowiliśmy zorganizować dyskotekę karnawałowo-walentynkową pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci".


via GIPHY





"Przyjazne emotki" z klasy 1 -ej

Made with Padlet



Praca Julity z klasy 7 na Ogólnopolski Konkurs  SERFUJ I SZANUJ INNYCH W SIECI – LEPSZY INTERNET ZACZYNA SIĘ OD CIEBIE



INFOGRAFIKA W KLASIE  7 - Zagrożenia w sieci

Na zajęciach informatyki siódmoklasiści zajmują się infografiką  w Canva oraz tworzą projekty 
w Sawy na temat zagrożeń w sieci

#klikajbezpiecznie W sieci - opracowanie Julity w aplikacji Sway

Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie! - opracowanie Oli w aplikacji Sway




Made with Padlet




KLASA PIERWSZA POZNAJE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SIECI



via GIPHY


CYBERBEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

10 nawyków bezpiecznego internauty

Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę wraz z firmą G DATA Polska stworzyły listę 10 nawyków bezpiecznego internauty. Bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza w dobie Internetu, jest niezwykle istotne i warto zadbać o kilka drobnych rytuałów, które zapewnią właściwą ochronę.







Po pierwsze: wybieraj bezpieczne hasła
Staraj się, aby składały się one z kompilacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Minimum raz na pół roku zmieniaj je wszystkie, a także – nie wybieraj tych samych haseł na kilku portalach – jeśli komuś uda się włamać na jedno z Twoich kont, z łatwością odkryje także pozostałe.

Po drugie: korzystaj z oprogramowania antywirusowego
Kwestia niby oczywista, ale wiele osób nadal o niej zapomina. Zachęcamy do pobrania wersji próbnej G DATA i przekonania się, że warto korzystać z antywirusów.

Po trzecie: nie udostępniaj danych osobom obcym
I nie mówimy tutaj tylko o imieniu i nazwisku! Wiele osób, a zwłaszcza dzieci, nie wie, jak ważny jest np. numer IP komputera czy adres. Sprawni hakerzy, nawet ci z drugiego końca świata, potrafią bardzo szybko wykorzystać informacje przeciwko nam.

Po czwarte: stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Pamiętaj, że nigdy nie masz pewności, kto jest „po drugiej stronie”. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, niż naprawiać wielkie szkody.

Po piąte: klikaj w bezpieczne linki
Jeśli nie masz pewności co do źródła strony, lepiej na nią nie wchodź. Sprawny antywirus, taki jak G DATA, szybko je zablokuje, ale dla pewności powinieneś zawsze korzystać z legalnych źródeł i portali.

Po szóste: czytaj regulaminy
W końcu po coś są :). Zwracaj uwagę na informacje dotyczące przetwarzania danych, odpowiedzialności użytkownika danego serwisu i konsekwencjach poszczególnych działań. Nie daj się zaskoczyć żadnym “kruczkom” – chyba nie z tobą takie numery?

Po siódme: otwieraj wiadomości tylko z pewnych źródeł
Wiele wirusów przesyłanych jest niestety poprzez pocztę e-mail. Nigdy nie otwieraj wiadomości z podejrzanych źródeł oraz, co jeszcze ważniejsze, nie pobieraj załączników, których pochodzenia nie jesteś pewien.

Po ósme: nie wierz we wszystko, co przeczytasz w Internecie
Zdejmij różowe okulary i zaopatrz się w wielkie sito ostrożności ;). Każdy dobrze wie, że
w internecie roi się od trolli i innych gnomów – warto się ich strzec :).

Po dziewiąte: pobieraj pliki z bezpiecznych i legalnych źródeł
Nawet jeśli nowy odcinek ulubionego serialu jest dostępny tylko na podejrzanej stronie – lepiej poczekać i obejrzeć go później, korzystając z bezpiecznego i legalnego źródła. Poćwiczysz cierpliwość i zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych na komputerze. Same zalety :).

Po dziesiąte (i ostatnie): odpocznij czasem od komputera
Zaufaj nam, to świetna sprawa :). Poza monitorem też dzieją się fajne rzeczy.



– Jak widać zasady, które zapewnią nam i naszym dzieciom bezpieczeństwo w internecie są stosunkowo proste. Problemem jest to, że zbyt rzadko się do nich stosujemy. Według badań z 2016 r. tylko 53% rodziców ustaliło z dziećmi zasady korzystania z internetu. Jest bardzo ważne, aby pamiętać o ustaleniu takich zasad w naszych rodzinach. Mogą one np. przyjąć formę spisanej “umowy” – mówi Szymon Wójcik – socjolog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.


Informacje i opracowanie ze strony https://klikajbezpiecznie.pl/2017/09/10-nawykow-bezpiecznego-internauty/#