JESTEŚMY CYFROWOBEZPIECZNI - nasze działania


Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego                                        FB Cyberbezpieczne Białobrzegi


Rozpoczęliśmy działania związane z DBI
Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci"
W roku szkolnym 2017/2018 szczególnie ważne jest bezpieczeństwo dzieci młodzieży w internecie. Uczniowie naszej szkoły poznają zasady bezpiecznego zachowania się w sieci podczas zajęć wychowawczych, lekcji informatyki oraz po lekcjach ...

#CYBERBEZPIECZNE WALENTYNKI! W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej, postanowiliśmy zorganizować dyskotekę karnawałowo-walentynkową pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci".


via GIPHY

"Przyjazne emotki" z klasy 1 -ej

Made with PadletPraca Julity z klasy 7 na Ogólnopolski Konkurs  SERFUJ I SZANUJ INNYCH W SIECI – LEPSZY INTERNET ZACZYNA SIĘ OD CIEBIEINFOGRAFIKA W KLASIE  7 - Zagrożenia w sieci

Na zajęciach informatyki siódmoklasiści zajmują się infografiką  w Canva oraz tworzą projekty 
w Sawy na temat zagrożeń w sieci


Pink & Gold Simple New Year Social Media Graphics — autor: Agnieszka ZbrzeżnaKLASA PIERWSZA POZNAJE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SIECIvia GIPHY


CYBERBEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

10 nawyków bezpiecznego internauty

Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę wraz z firmą G DATA Polska stworzyły listę 10 nawyków bezpiecznego internauty. Bezpieczeństwo w sieci, zwłaszcza w dobie Internetu, jest niezwykle istotne i warto zadbać o kilka drobnych rytuałów, które zapewnią właściwą ochronę.Po pierwsze: wybieraj bezpieczne hasła
Staraj się, aby składały się one z kompilacji wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Minimum raz na pół roku zmieniaj je wszystkie, a także – nie wybieraj tych samych haseł na kilku portalach – jeśli komuś uda się włamać na jedno z Twoich kont, z łatwością odkryje także pozostałe.

Po drugie: korzystaj z oprogramowania antywirusowego
Kwestia niby oczywista, ale wiele osób nadal o niej zapomina. Zachęcamy do pobrania wersji próbnej G DATA i przekonania się, że warto korzystać z antywirusów.

Po trzecie: nie udostępniaj danych osobom obcym
I nie mówimy tutaj tylko o imieniu i nazwisku! Wiele osób, a zwłaszcza dzieci, nie wie, jak ważny jest np. numer IP komputera czy adres. Sprawni hakerzy, nawet ci z drugiego końca świata, potrafią bardzo szybko wykorzystać informacje przeciwko nam.

Po czwarte: stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Pamiętaj, że nigdy nie masz pewności, kto jest „po drugiej stronie”. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, niż naprawiać wielkie szkody.

Po piąte: klikaj w bezpieczne linki
Jeśli nie masz pewności co do źródła strony, lepiej na nią nie wchodź. Sprawny antywirus, taki jak G DATA, szybko je zablokuje, ale dla pewności powinieneś zawsze korzystać z legalnych źródeł i portali.

Po szóste: czytaj regulaminy
W końcu po coś są :). Zwracaj uwagę na informacje dotyczące przetwarzania danych, odpowiedzialności użytkownika danego serwisu i konsekwencjach poszczególnych działań. Nie daj się zaskoczyć żadnym “kruczkom” – chyba nie z tobą takie numery?

Po siódme: otwieraj wiadomości tylko z pewnych źródeł
Wiele wirusów przesyłanych jest niestety poprzez pocztę e-mail. Nigdy nie otwieraj wiadomości z podejrzanych źródeł oraz, co jeszcze ważniejsze, nie pobieraj załączników, których pochodzenia nie jesteś pewien.

Po ósme: nie wierz we wszystko, co przeczytasz w Internecie
Zdejmij różowe okulary i zaopatrz się w wielkie sito ostrożności ;). Każdy dobrze wie, że
w internecie roi się od trolli i innych gnomów – warto się ich strzec :).

Po dziewiąte: pobieraj pliki z bezpiecznych i legalnych źródeł
Nawet jeśli nowy odcinek ulubionego serialu jest dostępny tylko na podejrzanej stronie – lepiej poczekać i obejrzeć go później, korzystając z bezpiecznego i legalnego źródła. Poćwiczysz cierpliwość i zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych na komputerze. Same zalety :).

Po dziesiąte (i ostatnie): odpocznij czasem od komputera
Zaufaj nam, to świetna sprawa :). Poza monitorem też dzieją się fajne rzeczy.– Jak widać zasady, które zapewnią nam i naszym dzieciom bezpieczeństwo w internecie są stosunkowo proste. Problemem jest to, że zbyt rzadko się do nich stosujemy. Według badań z 2016 r. tylko 53% rodziców ustaliło z dziećmi zasady korzystania z internetu. Jest bardzo ważne, aby pamiętać o ustaleniu takich zasad w naszych rodzinach. Mogą one np. przyjąć formę spisanej “umowy” – mówi Szymon Wójcik – socjolog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.


Informacje i opracowanie ze strony https://klikajbezpiecznie.pl/2017/09/10-nawykow-bezpiecznego-internauty/#